GERMAN-MONGOLIAN INSTITUTE FOR RESOURCES AND TECHNOLOGY INTRODUCED ITS PROGRAMME.

gmit1

On Monday, April 02, 2018 our school was privileged to be visited by special visitors, Prof. Dr.-Ing. Peter Vossen and his colleague Ms. Ch.Munkhjargal from German-Mongolian Institute for Resources and Technology /GMIT/. While introducing GMIT programme to our students, Prof. Dr.-Ing. Peter Vossen gave detailed information about types of engineering as mechanical engineering, industrial engineering, environmental engineering and raw materials process engineering and further engineering careers.
GMIT is a state university that was founded jointly by Ministry of Education and Science of Mongolia and the Federal Republic of Germany in 2003. GMIT currently offers Bachelor of Science in Raw materials/Process engineering, mechanical engineering, environmental engineering and industrial engineering respectively.

2018 оны 4-р сарын 2-ны Даваа гараг

МОНГОЛ-ГЕРМАНЫ ХАМТАРСАН АШИГТ МАЛТМАЛ, ТЕХНОЛОГИЙН ИХ СУРГУУЛЬ МАНАЙ СУРАГЧДАД ТАНИЛЦУУЛГА ХИЙЛЭЭ
Манай сургуульд Монгол-Германы хамтарсан ашигт малтмал, технологийн их сургуулиас Проф. Др Петер Фоссен тэргүүтэй төлөөлөгчид хүрэлцэн ирж манай ахлах ангийн сурагчдад сургуулийнхаа онцлог инженерийн мэргэжлийн талаар дэлгэрэнгүй мэдээлэл өглөө.
Монгол-Германы хамтарсан ашигт малтмал, технологийн их сургууль нь (GMIT) Монгол улс, ХБНГУ-ын Засгийн газруудын санаачилгаар 2013 онд үүсгэн байгуулагдсан төрийн өмчийн их сургууль юм. Одоогийн байдлаар GMIT нь уул уурхайн боловсруулах инженер, механик инженер, хүрээлэн буй орчны инженер болон хүнд үйлдвэрийн инженерээр бакалаврын зэрэг олгох сургалтыг явуулдаг.