Japanese universities introduced their programme

JapanUni (1) (Small)

Japanese universities introduced their programme

In order to inform our students about requirements and scholarships of colleges and universities all over the world, we always invite speakers of good quality colleges and universities to give lecture and to introduce their facilities and scholarships to our students. This year the representatives from Toyo, Keio and APU universities of Japan introduced their schools and programme.

Toyo is a university with a long tradition and history that celebrated the 130th anniversary of its foundation this year. Also, it’s one of the largest universities in Japan, with a total number of students more than 30,000.

Keio is a Japanese private university located in Tokyo, known as the oldest institute of modern higher education in Japan. It has ten departments including Letters, Economics, Law, Business and Commerce, Medicine, Science and Technology, Policy Management, Environment and Information Studies, Nursing and Medical Care and Pharmacy.

Ritsumeikan is also a private university, known as one of the four leading private universities in western Japan. In addition, it is considered to be one of top universities in Japan, especially well known for its International Relations programme, ranked as No. 1 in Japan.

Therefore, it was a very beneficial event for our students since our student were given a chance to ask their questions one to one and to become more familiar with colleges and universities all around the world.

Японы их сургуулиуд манай сургуулиар зочлов

“Улаанбаатар Элит” олон улсын дунд сургууль гадаад хамтын ажиллагаагаа өргөжүүлж, сурагчдадаа илүү өргөн боломж нээх үүднээс үргэлж эрэл хайгуул хийж ажилладаг билээ. Энэ удаа манай сургуульд Япон улсын Toyo, Keio, APU их сургуулийн төлөөлөгчид хүрэлцэн ирж манай төгсөх ангийн сурагчдад Японд суралцах боломж болон сургуулиудынхаа талаар дэлгэрэнгүй мэдээлэл өгсөн юм.

Toyo бол 130 жилийн түүхтэй, Японы хамгийн том их сургуулиудын нэг буюу 30 мянга гаруй оюутантай. Харин Токио хотод байрлах Keio их сургууль нь эдийн засаг, бизнес, эрүүл мэнд, шинжлэх ухаан, технологийн чиглэлээр орчин үеийн чанартай боловсрол олгож эхэлсэн анхны сургуулиудын нэгд тооцогддог байна. APU буюу Рицүмэйканы Ази, Номхон далайн их сургууль нь хувийн их сургууль бөгөөд олон улсын харилцааны хөтөлбөрөөрөө Япондоо нэгдүгээрт, бүс нутагтаа эхний дөрөвт эрэмбэлэгддэг ажээ.

Боловсролын чанараараа Ази төдийгүй дэлхийд дээгүүр бичигддэг Япон улсын томоохон их сургуулиудтай хамтын ажиллагаагаа өргөжүүлснээр манай төгсөх ангийн сурагчдад маш том боломж нээгдэнэ гэдэгт итгэлтэй байна.